تاکید ایران در خصوص پایداری مرزهای بین المللی و عدم تغییرات ژئوپلیتیکی در مرزهای مشترک کشورها

وزیر امور خارجه ج.ا.ا در ارتباط با تحولات قفقاز جنوبی، ضمن تاکید بر حمایت ایران از صلح، ثبات و امنیت در منطقه، بر موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص پایداری مرزهای بین المللی و عدم تغییرات ژئوپلیتیکی در مرزهای مشترک کشورها تاکید کرد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت وزارت امور خارجه ج.ا.ا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ج.ا.ا، در خلال دیدار های دوجانبه دیپلماتیک خود در ژنو، روز دوشنبه، ۸ اسفند، با میرزویان آرارات، وزیر امور خارجه ارمنستان دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار علاوه بر موضوعات مختلف روابط دو جانبه، برخی موضوعات مورد علاقه منطقه ای و بین المللی مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گفت.

وزیر امور خارجه ج.ا.ا روابط میان ایران و ارمنستان را تاریخی خواند و با اشاره به دیدار بسیار خوب و مهم مقامات عالی‌رتبه دو کشور در تهران و توافقات انجام شده، افزود: «خوشبختانه ما در مسیر اجرای نقشه راه دو کشور برای گسترش روابط دوجانبه حرکت می‌کنیم».

امیرعبداللهیان در این راستا تاکید کرد: «لازم است برای تحقق توافق روسای دو کشور برای افزایش مبادلات تجاری فی‌مابین، تلاش‌های مشترک افزایش یابد».

وزیر امور خارجه ج.ا.ا در ارتباط با تحولات قفقاز جنوبی نیز ضمن تاکید بر حمایت ایران از صلح، ثبات و امنیت در منطقه، بر موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص پایداری مرزهای بین المللی و عدم تغییرات ژئوپلیتیکی در مرزهای مشترک کشورها تاکید کرد و افزود: «ما این موضع خود را صراحتا اعلام کرده و به اطلاع طرف های مختلف رسانده ایم».

امیرعبداللهیان همچنین از حضور مثبت و موثر همسر نخست وزیر ارمنستان در اجلاس زنان تاثیر گذار در تهران تشکر کرد و با اشاره به ایجاد دبیرخانه این کنفرانس در تهران، ابراز امیدواری کرد که اعلام آمادگی ایروان برای میزبانی دومین‌ نشست این کنفرانس بخوبی انجام شود و طرف ایرانی آماده کمک و حمایت از برگزاری موفقیت آمیز آن است.

اشاره به ظرفیت های خوب همکاری مشترک در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا و همکاری‌های ترانزیتی از دیگر موضوعات مورد اشاره وزیر امور خارجه ج.ا.ا در این دیدار بود.

امیرعبداللهیان همچنین بر ضرورت اجرای توافقات حاصله در آخرین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور تاکید نمود.

میزویان آرارات، وزیر امور خارجه ارمنستان نیز در این دیدار با اظهار خرسندی از دیدار جاری و نیز گفتگوهای قبلی با همتای ایرانی در تهران، به دیدار و توافقات بسیار خوب میان مقامات عالیه دو کشور در تهران و همچنین حضور و مشارکت همسر نخست وزیر کشورش در اجلاس زنان تاثیرگذار در تهران اشاره کرد و از روند توسعه مناسبات دو کشور در همه زمینه‌ها استقبال کرد.

وی از گشایش کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قاپان اظهار خرسندی کرد و افزود: «کشورش بر ضرورت تقویت روابط با ایران تاکید دارد و از این روند استقبال می‌کند».

وزیر امور خارجه ارمنستان همچنین طرف ایرانی را در جریان آخرین تحولات مرتبط با وضعیت قفقاز جنوبی قرار داد.

وی همچنین بطور متقابل از همکاری در زمینه‌های ترانزیت بین دو کشور و به صورت چند جانبه حمایت کرد.

وزیر خارجه ارمنستان همچنین تلاش مشترک برای تحقق توافقات روسای دو کشور برای ارتقای حجم تبادل تجارت دوجانبه را مهم توصیف کرد و افزود: «کشورش از تقویت همکاری‌های شرکت های دو کشور حمایت می‌کند».

وی با تاکید بر اهمیت صلح و ثبات در منطقه، همکاری‌های دو کشور در این زمینه را سازنده و به نفع منطقه توصیف کرد.

شناسه: 3913