برنامه‌ریزی برای افزایش کیفیت جابجایی بار و مسافر در همایش بین‌ المللی «حمل‌ و نقل روسیه»

معاون حمل‌ و نقل وزارت راه و شهرسازی بررسی و برنامه‌ریزی برای افزایش کیفیت جابجایی بار و مسافر و تامین امنیت در حوزه حمل‌ و نقل را از اهداف شانزدهمین همایش بین‌ المللی و نمایشگاه «حمل‌ و نقل روسیه» اعلام کرد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، شهریار افندی‌ زاده معاون حمل‌ و نقل وزارت راه و شهرسازی و نماینده جمهوری اسلامی ایران در شانزدهمین همایش بین‌ المللی و نمایشگاه «حمل‌ و نقل روسیه» با بیان اینکه این نمایشگاه در بازه زمانی ۲۳ تا ۲۸ آبان‌ ماه ۱۴۰۱ (۱۴ تا ۱۹ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی) در چارچوب رویداد سالانه «هفته حمل‌ و نقل» در شهر مسکو برگزار شد، اظهار کرد: در چارچوب این همایش مسائل مربوط به توسعه زیر ساخت‌های حمل‌ و نقل، افزایش کیفیت جابجایی بار و مسافر و تامین امنیت در حوزه حمل‌ و نقل برنامه‌ریزی و بررسی می‌شود.

معاون حمل‌ و نقل وزارت راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: در ملاقات با ایگور لویتین دستیار ریاست جمهوری فدراسیون روسیه در خصوص راه‌های توسعه همکاری‌های حمل‌ و نقلی فی مابین ایران و روسیه با تمرکز بر پروژه ساخت راه آهن رشت - آستارا به عنوان حلقه مفقوده کریدور شمال - جنوب بحث و تبادل نظر شد.

وی افزود: همچنین در این ملاقات طرفین ضمن اشاره به اهتمام و تاکید روسای جمهور دو کشور در خصوص تسریع آغاز عملیات اجرایی ساخت این مسیر ترانزیتی استراتژیک ایجاد این زیر ساخت را تضمین کننده ترانزیت ۱۵ میلیون تن کالا در سال تا پایان سال ۲۰۳۰ میلادی و در صورت توسعه و بهسازی خطوط موازی و افزایش ظرفیت با دو خطه کردن مسیر ریلی مذکور در چشم‌انداز افق طرح تا ۴۰ میلیون تن کالا در سال ارزیابی کردند.

افندی‌زاده گفت: طرفین توافق کردند که گفت‌ و گو و رایزنی‌ها تا حصول نتیجه قطعی ادامه یابد و طرف روسی تا پانزدهم دسامبر امسال موضوع را به نتیجه برساند.

وی همچنین از بررسی توسعه همکاری‌های لجستیک و حمل‌ونقلی در بخش‌های ریلی، جاده‌ای و دریایی خبر داد و افزود: در دیدار با معاون وزیر حمل‌ و نقل فدراسیون روسیه پیشنهاد تشکیل کارگروه‌های کارشناسی و فنی برای توسعه روابط حمل‌ و نقلی دو کشور مطرح شد تا پروژه‌های پیشنهادی از جمله شروع عملیات اجرایی راه آهن رشت - آستانه هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد.

معاون حمل‌ و نقل وزارت راه و شهرسازی در ادامه اظهار کرد: در خصوص اجرایی شدن پروژه برقی سازی راه‌آهن اینچه برون - گرمسار نیز با شرکت روسی طرف قرارداد با شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در جهت رفع موانع حقوقی، مالی و فنی مذاکراتی صورت گرفت و مقرر شد آغاز عملیات اجرائی تسریع شود.

افندی‌زاده در پایان گفت: بازدید از نمایشگاه و آشنایی با تکنولوژی‌های نوین در روسیه و نیز مذاکره با شرکت‌های کشتی سازی و واگن سازی از جمله اقدامات و موضوعات حائز اهمیت در سفر به روسیه بود.

برنامه‌ریزی برای افزایش کیفیت جابجایی بار و مسافر در همایش بین‌المللی«حمل‌ونقل روسیه»

شناسه: 3656