کشتی حامل نفت ایران پس از ۶ ماه آبهای یونان را ترک کرد

وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای درباره موفقیت ج.ا.ا در کارزار سیاسی - حقوقی و آزادسازی نفتکش حامل پرچم جمهوری اسلامی ایران از چنگال رژیم آمریکا اعلام کرد که در پی توافق انجام شده میان مقامات دریانوردی ایران و یونان، کشتی حامل محموله نفتی ایران پس از ۶ ماه توقف، روز چهارشنبه آبهای یونان را ترک کرد.
به گزارش وستی پرس، 

وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای درباره موفقیت ج.ا.ا در کارزار سیاسی - حقوقی و آزادسازی نفتکش حامل پرچم جمهوری اسلامی ایران از چنگال رژیم آمریکا اعلام کرد: «در پی توافق انجام شده میان مقامات دریانوردی جمهوری اسلامی ایران و یونان، کشتی حامل محموله نفتی ایران پس از شش ماه توقف، روز چهارشنبه آبهای یونان را به مقصد از پیش تعیین شده خود ترک کرد».

این کشتی که در اردیبهشت ماه سال جاری با پرچم ج.ا.ا در آبهای بین المللی در حال حرکت به سمت مقصد خود بود، به دلیل شرایط نامساعد جوی و نقص فنی به ناچار به بنادر یونان پناه برد و متأسفانه در اقدامی بر خلاف موازین و کنوانسیونهای بین المللی، توقیف و محموله نفت آن نیز پس از مصادره جهت انتقال به آمریکا به یک کشتی تحت اجاره شرکت آمریکایی منتقل گردید.

اقدام یونان که با مستمسک قرار دادن رأی یک دادگاه محلی و به بهانه همکاری قضائی با آمریکا انجام شد، از همان ابتدا با مخالفت شدید جمهوری اسلامی ایران مواجه و با عنایت به اینکه این اقدام نقض حقوق بین الملل دریانوردی آزاد محسوب می شد، جمهوری اسلامی ایران اقدامات سیاسی و حقوقی گسترده ای را در راستای مقابله با آن در دستور کار خود قرار داد.

با مجموعه تدابیر اندیشیده شده، پیگیری های حقوقی و قضایی و نیز مذاکرات بعمل آمده نهایتا علیرغم اعمال فشارهای نامشروع از سوی دولت ثالث برای استمرار راهزنی دریایی، رای دادگاه بدوی محلی در یونان مبنی بر  مصادره محموله نفت ایران به نفع طرف آمریکایی در دادگاه های تجدید نظر و عالی یونان ابطال و رأی به بازگرداندن محموله صادر شد و محموله مذکور مجددا به نفتکش ایرانی منتقل و مقدمات خروج نفتکش و محموله آن از آبهای سرزمیی یونان فراهم گردید.

در این چارچوب و به منظور حل موضوع، در ماههای گذشته مذاکرات و گفتگوهای فشرده ای میان دو کشور ایران و یونان صورت پذیرفت و یادداشت تفاهمی میان طرفین به امضا رسید.

بر اساس این تفاهمنامه که در سفر نماینده دولت یونان به تهران به امضای مقامات بنادر و دریانوردی دو کشور رسید، طرفین همکاری لازم به منظور ارتقاء امنیت دریانوردی را در دستور کار قرار خواهند داد.

در همین ارتباط مقرر شد علاوه بر کشتی حامل پرچم جمهوری اسلامی ایران، از دو کشتی یونانی نیز که طی ماههای اخیر بدلیل دعوای حقوقی و قضایی در آبهای خلیج فارس متوقف شده بودند، بطور همزمان رفع توقیف شده و بر این اساس هر سه کشتی در روز جاری بسوی مقاصد خویش حرکت کردند.

شناسه: 3653