مطالبه ایران و تاجیکستان: لغو دو طرفه ویزا و کاهش نرخ پرواز

همزمان با سفر معاون گردشگری به تاجیکستان، درباره لغو دو طرفه ویزا و تسهیل در رفت‌وآمد جاده‌ای و ریلی با هدف رشد گردشگری بین دو کشور، مذاکره شد و مقامات تاجیکستان از ایران درخواست کردند تا نرخ بلیت پروازها بین دو کشور کاهش یابد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از خبرگزاری میراث‌ آریا، علی‌اصغر شالبافیان، روز جمعه، ۲۰ آبان ۱۴۰۱ در دیدار با تاج‌الدین جوری‌زاده، رئیس کمیته گردشگری تاجیکستان، کمال‌الدین مومن‌راه، معاون اول رئیس کمیته گردشگری این کشور و سلیم دولت‌زاده، مدیر بخش مناسبت‌های بین‌المللی کمیته گردشگری تاجیکستان خواستار تقویت و توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه گردشگری شد.

در این دیدارها مسئولان گردشگری ایران و تاجیکستان بر توسعه روابط  گردشگری تاکید داشتند و بر اساس ملاقات‌هایی که از قبل داشتند تاکید بر این بود که ملاقات‌ها منجر به عقد قرار داد و برنامه‌های عملیاتی بین بخش‌های خصوصی شود و با تسهیل و برداشتن موانع راه‌های همکاری این دو کشور در حوزه گردشگری تقویت شود.

در این نشست همچنین در خصوص همکاری‌های گردشگری، خصوصا تبادل اطلاعات گردشگری، به خصوص اطلاعات بخش‌های خصوصی دو کشور، گردشگری سلامت، انتقال تجربه ایران به تاجیکستان در زمینه هتل‌داری، استانداردها و ... مذاکره شد و مسئولان تاجیکستان پیشنهاد دادند که دوره آموزشی برای همکاران تاجیک در ایران به صورت وبینار و یا حضوری برگزار شود.

مسئولان دولت تاجیکستان در این نشست بخش‌های خصوصی تاجیکستان شامل، هتل‌داری، اماکن تفریحی و توریستی و دهکده های سلامت خودشان را معرفی کردند و قرار شد که در نشست سه‌جانبه، بین ایران، تاجیکستان و ازبکستان به معرفی دقیق‌تر این ظرفیت‌ها بپردازند.

در این نشست همچنین با توجه به برقراری پرواز بین دو کشور از مقصد مشهد و تهران به شهر دوشنبه که به صورت دو روز در هفته  انجام می‌شود، مسئولان تاجیکستان درخواست تسهیل پروازها و کاهش نرخ را با هدف افزایش تعداد پروازها داشتند.

لغو ویزا برای دو طرف به‌ منظور جذب گردشگر بیشتر و تسهیل رفت و آمد جاده‌ای و ریلی، محور بعدی نشست مسئولان گردشگری ایران و تاجیسکتان بود که با تاکید بر انجام راه‌ کار های جذاب و نو در حوزه گردشگری از جمله روایت‌گری و معرفی فرهنگ، تاریخ و تمدن بین دو کشور انجام شود.

همکاری های ایران و تاجیکستان در حوزه گردشگری

شناسه: 3638