بیش از ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کالا سال گذشته از مرزهای کرمانشاه صادر شد

به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه، سال گذشته بیش از ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کالا از طریق مرزهای مبادلاتی استان کرمانشاه به عراق صادر شده است.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از ایرنا، بهزاد باباخانی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه، روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: «سال گذشته بیش از ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کالا از طریق مرزهای مبادلاتی استان کرمانشاه به عراق صادر شده است».

وی با بیان اینکه صادرات صورت گرفته از مرزهای استان در مقایسه با سال ۱۳۹۹ حدود ۱۵ درصد رشد داشته است، افزود: «سهم استان کرمانشاه از کل صادرات کشور به لحاظ ارزش ۱۰ درصد و به لحاظ وزنی ۱۲ درصد است».

او همچنین با بیان اینکه پنج استان ایران با عراق مرز مشترک دارند، گفت: «در این میان سهم استان کرمانشاه به تنهایی ۵۳ درصد از کل صادرات کشور به عراق در سال گذشته بوده است که در حوزه صادرات غیرنفتی این رقم به ۴۳ درصد می رسد».

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه خاطر نشان کرد: «این میزان از صادرات به دلیل جایگاه مناسب مبادلاتی استان است که به صورت همزمان با ۲ بخش کُردی و عربی عراق مرز مشترک دارد».

باباخانی با بیان اینکه تعداد مرزهای مشترک کرمانشاه با عراق بیشتر از دیگر استان‌ های همجوار با این کشور است، گفت: «همین موضوع فرصت خوبی است تا با برنامه ریزی مناسب سهم خود را از مبادلات تجاری افزایش دهیم».

وی در پایان ضمن اینکه خواستار نظارت بیشتر گمرک بر جلوگیری از قاچاق کالا به ویژه در حوزه کالاهای اساسی شد، بر استفاده از ظرفیت‌های مرزی برای واردات کالاهای مورد نیاز استان تاکید کرد.

او همچنین گفت: «برای بهره گیری بهتر از این ظرفیت ابتدا نیاز است که موضوع تاثیر افزایش واردات بر وضعیت اقتصادی استان و همچنین راهکارهای افزایش ظرفیت های وارداتی استان مورد بحث و بررسی کارشناسانه قرار گیرد.

استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق ۲ مرز رسمی و چهار بازارچه مرزی فعال دارد».

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2494