موافقت کره جنوبی با آزاد سازی فوری پول‌ های بلوکه‌ شده ایران

وزارت امور خارجه کره جنوبی پس از دیدار معاون وزیر خارجه آن با همتای ایرانی‌ اش در وین، در بیانیه‌ ای با اشاره به محور های گفت‌ و گوی آن‌ ها از موافقت طرف کره‌ ای با انجام گرفتن فوری آزاد سازی پول‌ های بلوکه‌ شده ایران در بانک‌ های کره‌ای خبر داد.
به گزارش وستی پرس، 

وبگاه وزارت امور خارجه کره جنوبی، روز جمعه، ۱۷ دی، در بیانیه‌ ای درباره سفر چوی جونگ کان معاون وزیر امور خارجه این کشور به وین و دیدارش با علی باقری کنی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران و مذاکره‌ کننده ارشد این کشور در وین، نوشت، این اولین دیدار آن دو بوده است و مذاکرات صریح و سازنده‌ ای درباره روابط ایران - کره، از جمله مسئله دارایی‌ های بلوکه‌ شده ایران در کره داشته‌ اند.

این بیانیه می‌افزاید: «معاون وزیر خارجه چوی، ابراز امیدواری کرد که مذاکرات احیای برجام به زودی به نتیجه برسند و دو طرف موافق بودند آزادسازی پول‌ های بلوکه‌ شده ایران [در بانک‌ های کره‌ جنوبی] باید فورا انجام شود».

در ادامه بیانیه وزارت امور خارجه کره آمده است: «دو طرف توافق کردند کارشناسان دو کشور برای بحث پیرامون مسائل مرتبط با انتقال پول‌ های بلوکه‌ شده رایزنی‌ های کاری انجام دهند».

وزارت امور خارجه کره همچنین بیان کرد: «معاون وزیر خارجه چوی گفت، دیدار امروز باید به عنوان تسریع‌ کننده روابط دو جانبه‌ مان عمل کند».

معاون وزیر امور خارجه باقری هم گفت، سفر چوی به وین برای بحث پیرامون پول‌ های بلوکه‌ شده نشانه مثبتی برای تقویت روابط است.

گفتنی است، بیانیه وزارت امور خارجه کره جنوبی در پی این مطرح می‌شود که جلسه باقری و چوی به درخواست طرف کره‌ ای، ظهر پنج‌شنبه، ۱۶ دی، در محل نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در وین برگزار شد.

معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی با اشاره به اهمیت روابط سئول - تهران، توضیحاتی در خصوص پول‌ های بلوکه‌ شده ایران نزد کره جنوبی ارائه و عنوان کرد که این کشور برای باز پرداخت بدهی خود به ایران تلاش می‌کند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این دیدار تاکید کرد که فارغ از نتایج گفت‌ و گو ها در وین، دولت کره جنوبی موظف به آزاد سازی پول‌ های بلوکه‌ شده ایران است و تحریم‌ های یکجانبه آمریکا نمی‌تواند توجیهی برای عدم پرداخت بدهی‌ ها به ایران باشد.

در این جلسه همچنین تصریح شد که خودداری غیر قانونی و غیر قابل توجیه کره جنوبی از باز پرداخت بدهی‌ های خود به ایران، نقطه‌ ای تیره در تاریخ روابط دو کشور خواهد بود و سئول باید هر چه سریع‌ تر نسبت به آزاد سازی منابع ایران اقدام نماید.

لازم به ذکر است، این دیدار ارتباط مستقیمی با مذاکرات جاری میان ایران و گروه ۱+۴ نداشته و در چهار چوب رایزنی‌ های دو جانبه معمول میان دو کشور و به درخواست طرف کره‌ ای انجام گرفته است.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 1959