توسعه همکاری های تجاری ترکیه و ایران از مسیر منطقه آزاد انزلی

به گفته مهندس امین افقی یکی از راهکار های توسعه مبادلات تجاری، تقویت کریدور چین - قزاقستان - ایران و کریدور نستراک بوده و کشور ترکیه می‌تواند به عنوان حلقه واسطه بین کشور های اروپایی و کشور های حوزه خزر فعالیت کند.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، طاهر دیگلی رایزن بازرگانی کشور ترکیه در ایران روز پنج شنبه، 13 آبان، با حضور در منطقه آزاد انزلی با معاونین این سازمان دیدار و پیرامون توسعه همکاری های دو جانبه تبادل نظر کرد.

در این نشست مهندس امین افقی عضو هیئت مدیره و معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی با تشریح ظرفیت های موجود در این منطقه به منظور توسعه مبادلات تجاری بیان کرد: «منطقه آزاد انزلی به لحاظ قرار گیری در موقعیت جغرافیایی ممتاز به عنوان شاهراه تجارت در بین کشور های همسایه شناخته شده و این منطقه از ظرفیت دو بندر بزرگ و قدیمی انزلی و بندر نوین کاسپین برخوردار است».

وی در ادامه با اشاره به فراهم سازی ظرفیت های افزایش مبادلات تجاری از سوی مقامات دو کشور افزود: «یکی از راهکار های توسعه مبادلات تجاری تقویت کریدور چین - قزاقستان - ایران و کریدور نستراک بوده و کشور ترکیه می‌تواند به عنوان حلقه واسطه بین کشور های اروپایی و کشور های حوزه خزر فعالیت کند».

در ادامه این نشست مهندس وحید طالب پور معاون اقتصادی و سرمایه‌ گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی به ارائه مشوق‌ ها و معافیت‌ های قانونی طبق قوانین مناطق آزاد به سرمایه گذاران خارجی اشاره و خاطر نشان کرد: «طبق قوانین، کلیه مزایا و معافیت‌ های قانونی که در اختیار مناطق آزاد قرار دارد به سرمایه گذاران داخلی و خارجی ارائه خواهد شد تا با کمترین بروکراسی اداری فعالیت اقتصادی خود را دنبال کنند و با توجه به پایین بودن قیمت انرژی و بهره مندی از نیروی کار متخصص، بسیاری از کشور ها این منطقه را به عنوان محل سرمایه گذاری و بستر صادرات به کشور های حاشیه دریای خزر و اروپایی انتخاب کرده اند».

طاهر دیگلی رایزن بازرگانی کشور ترکیه در ایران نیز با تقدیر از اقدامات انجام شده به منظور تحکیم همکاری‌ های دو جانبه بیان کرد: «آمادگی لازم به منظور انعقاد تفاهم‌ نامه همکاری بین منطقه آزاد انزلی و مناطق آزاد ترکیه در راستای کاهش بروکراسی اداری و افزایش تعاملات تجاری را داریم و منطقه آزاد انزلی ظرفیت مناسبی به منظور دعوت از از سرمایه گذاران کشور ترکیه در حوزه تجارت، تولید، شرکت‌ های بیمه و خدماتی دارد».

طاهر دیگلی خاطر نشان کرد: «ظرفیت های موجود در این منطقه را به سرمایه‌ گذاران کشور ترکیه معرفی خواهم کرد و امیدواریم بتوانیم در حوزه های مختلف شاهد افزایش همکاری های دو جانبه باشیم».

گفتنی است در پایان این دیدار مقرر شد نمایشگاه توانمندی های دو کشور در مرکز نمایشگاه ها و همایش های بین المللی سازمان منطقه آزاد انزلی با حضور برترین سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی در حوزه‌ های مختلف برگزار شود.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 1729