ارز آوری ۴۲۶ میلیون دلاری آذربایجان شرقی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این که میزان صادرات استان در ۹ ماه امسال یک میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلار بوده است، گفت که بیشترین صادرات استان در بخش گروه کالایی معدن و صنایع معدنی با ارزش ۴۲۶ میلیون دلار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۱۳.۷ درصد افزایش داشته است.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از ایرنا، صابر پرنیان، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی، روز چهارشنبه، 28 دی، در گفتگو با این خبرگزاری، با بیان این که میزان صادرات استان در ۹ ماه امسال یک میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلار بوده است، گفت: «بیشترین صادرات استان در بخش گروه کالایی معدن و صنایع معدنی با ارزش ۴۲۶ میلیون دلار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۱۳.۷ درصد افزایش داشته است».

او افزود: در این مدت در بخش صنعت بیش از ۳۴۳ میلیون دلار و در بخش پتروشیمی و پایه نفتی ۲۳۱ میلیون دلار صادرات از استان انجام شده است.

پرنیان اضافه کرد: «در مدت یادشده یک هزار و ۲۷۶ قلم کالا به ۹۸ مقصد صادراتی ارسال شده که در این میان کشورهای ترکیه، عراق، ارمنستان، امارات متحده عربی و گرجستان جزء عمده مقاصد صادراتی استان محسوب می شوند».

وی ادامه داد: «کشورهای یمن، اتیوپی، اندونزی، نیوزلند و ونزوئلا نیز از جمله بازارهای جدید صادراتی استان بشمار می رود».

رئیس سازمان صمت استان گفت: «با بررسی آمار صادراتی در ۹ ماهه امسال، آذربایجان شرقی رتبه قابل توجهی در بین دیگر استانها دارد».

صادرات استان در سال ۱۴۰۱ با ۴۰ درصد رشد نسبت به سال گذشته، ۲ میلیارد دلار هدف گذاری شده است. سال گذشته بالغ بر ۲ میلیون و ۳۳۴ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۵۱۹ میلیون و ۲۰۲ هزار دلار از گمرکات استان آذربایجان شرقی صادر شده است که یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار آن مربوط به تولیدات استان است.

شناسه: 3861