امضای پروتکل تمدید موافقت‌ نامه تجارت ترجیحی ایران و اوراسیا‌

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از امضاء پروتکل تمدید موافقت‌ نامه تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اوراسیا از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد.
به گزارش وستی پرس، 

علیرضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به امضاء پروتکل تمدید موافقت‌ نامه تجارت ترجیحی ایران و اوراسیا توسط وزیر صمت، اظهار داشت: «با توجه به اینکه موافقت‌ نامه تجارت ترجیحی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سال ۹۷ امضاء شده و از ۵ آبان ۱۳۹۸ اجرای آن آغاز شده بود و نظر به اینکه مدت این موافقت‌ نامه ۳ ساله بود، انتظار می‌رفت موافقت‌ نامه تجارت آزاد پس از ۳ سال آماده شده و با آن جایگزین شود».

وی افزود: «کشور های اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران توافق کردند در صورتی که مذاکرات برای عقد موافقت‌ نامه تجارت آزاد پیش از ۵ آبان ۱۴۰۱ به اتمام نرسد، موافقت‌ نامه فعلی کماکان به قوت خود باقی مانده و اجرای آن ادامه پیدا کند‌ تا وقفه ای در مشوق‌ های تجاری تعریف شده بین این کشور ها و ایران به‌ وجود نیاید».

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: «در واقع تمدید موافقت‌ نامه فعلی موجب می‌شود اگر مذاکرات مربوط به عقد موافقت‌ نامه تجارت آزاد پیش از ۵ آبان ۱۴۰۱ به اتمام نرسیده و توسط پارلمان ۵ کشور اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران با تاخیر به تصویب رسید، خلاء در روابط تجارت فی‌ مابین ایجاد نمی‌شود».

او ادامه داد: «از یک سال پیش مذاکرات مربوط به تبدیل موافقت‌ نامه تجارت ترجیحی فعلی به موافقت‌ نامه تجارت آزاد با ۵ کشور اتحادیه اقتصادی اوراسیا شروع شده و در دولت سیزدهم با سرعت بیشتری ادامه یافته است».

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران بیان داشت: «با توجه به اینکه تصویب موافقت‌ نامه جدید در مجالس کشور های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا حدود یکسال و نیم زمان نیاز دارد، این تمدید صورت می‌گیرد تا فاصله‌ ای بین موافقت‌ نامه فعلی و موافقت‌ نامه تجارت آزاد که در حال مذاکره است، ایجاد نشود».

پیمان پاک خاطر نشان کرد: «با امضاء وزیر صنعت، معدن و تجارت، این امکان ایجاد شده که پس از ۳ سال این موافقت‌ نامه بتواند ادامه پیدا کند و وقفه‌ ای در روابط تجاری فی مابین ایجاد نشود».
 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام

 

شناسه: 2417