فواد حسین: هیچ تهدیدی از خاک عراق متوجه همسایگان نخواهد بود

به گفته فواد حسین، دولت عراق بر اساس قانون اساسی، هیچ اجازه ای برای استفاده از سرزمین کشورش جهت تهدید همسایگان نمی دهد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از سایت وزارت امور خارجه ج.ا.ا، اولین دور مذاکرات حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ج.ا.ا، با فواد حسین، وزیر خارجه عراق، روز چهارشنبه، ۳ اسفند، در وزارت امور خارجه عراق برگزار شد.

در این مذاکرات، وزیر امور خارجه ج.ا.ا، ضمن پاسداشت شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان، با اشاره به اقدامات حقوقی جامع جمهوری اسلامی ایران و عراق، خواستار تسریع در نهایی شدن این پرونده و محاکمه مجرمان این ترور ضدانسانی شد.

امیرعبداللهیان اشتراکات جمهوری اسلامی ایران با جمهوری عراق را اشتراکاتی استراژیک دانسته و اظهار امیدواری کرد؛ سند همکاری‌های امنیتی دو کشور هرچه سریعتر نهایی شده و ابراز امیدواری کرد کمیسیون عالی همکاری‌های اقتصادی دو کشور به زودی برگزار شود.

وزیر خارجه ج.ا.ا، فعالیتهای برخی گروهکهای جدایی طلب و تروریستی در شمال عراق را غیرقابل قبول دانسته و از تلاشهای طرف عراقی برای حل این مساله قدردانی نمود.

ایشان ظرفیتهای بالای اقتصادی و تعاملات تجاری دو کشور را گسترده و بااهمیت دانسته و ابراز امیدواری کرد؛ مسایل مربوط به مطالبات تجاری ایران به زودی و بصورت کامل مرتفع شود.

امیرعبداللهیان روند همکاری‌های مرزی و بویژه موضوعات حقوقی اروند رود و مساله لایروبی و سایر مسایل مربوطه بر اساس معاهده ۱۹۷۵ را روندی مثبت و سازنده توصیف نمود.

فواد حسین، وزیر خارجه عراق نیز در این مذاکرات، ضمن تاکید بر عزم عراق بر نهایی سازی محاکمه عوامل ترور سردار سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس، بر این نکته تاکید کرد که دولت عراق بر اساس قانون اساسی، هیچ اجازه ای برای استفاده از سرزمین کشورش جهت تهدید همسایگان نمی دهد.

وزیر خارجه عراق، با اشاره به مذاکرات اخیرش با واشنگتن جهت استفاده از معافیتهای بانکی و تجاری، بر عزم دولت عراق بر تسهیل مراودات تجاری و بانکی با ایران تاکید نمود.

در ادامه مذاکرات، برخی موضوعات کنسولی و سرکنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در عراق، طرح و توافقات لازم برای تسهیل امور مربوطه حاصل شد.

شناسه: 3907