https://vastipress.ir/fa/news/2712

شناسه خبر: 2712
1401-4-14 00:31

آغاز پنجمین دور مذاکرات ج.ا.ا و اتحادیه اقتصادی اوراسیا

پنجمین دور مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، جهت امضای موافقت نامه تجارت آزاد با این اتحادیه آغاز می‌شود.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از پایگاه اطلاع‌ رسانی سازمان توسعه تجارت، پنجمین دور مذاکرات حضوری جمهوی اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از دوشنبه، ۱۳ تیر ماه در اصفهان آغاز می‌شود و‌ سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان مسئول مذاکرات تجاری کشور، ریاست هیات ایرانی را بر عهده دارد.

در همین راستا هیاتی متشکل از ۲۵ نفر از مدیران و کارشناسان تجارت بین‌ الملل از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی و کمیسیون اقتصادی اوراسیا وارد اصفهان شدند.

در جریان این دور از مذاکرات در خصوص موارد باقیمانده از متن موافقت‌ نامه تجارت آزاد گفتگو و مذاکره روی فهرست‌های کالایی انجام خواهد شد.

در طول چهار دور مذاکرات قبلی، متن موافقت‌ نامه تجارت آزاد ایران با اوراسیا تا حدود زیادی نهایی شده است و موارد معدود باقیمانده نیز در دور پنجم مذاکرات که در اصفهان برگزار می‌شود، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

از دور چهارم مذاکرات، مذاکرات دو طرف معطوف به فهرست‌های کالایی شده است. بر این اساس دو طرف توافق کردند ۸۰ درصد اقلام تعرفه‌ای خود را تحت پوشش موافقت‌ نامه قرار داده و نرخ تعرفه گمرکی این ۸۰ درصد را به تدریج به صفر برسانند. ۲۰ درصد اقلام باقیمانده نیز مشمول توافق نمی شود و نرخ تعرفه آنها دستخوش تغییر به واسطه این موافقت‌ نامه نخواهد شد.

هیات‌های مذاکراتی دو طرف از روز دوشنبه تا چهارشنبه به مدت سه روز مذاکرات فشرده‌ای را برای نهایی‌ سازی موارد باقیمانده در موافقت‌ نامه تجارت آزاد خواهند داشت.

بر اساس توافق حاصله بین دو طرف مقرر شد تا پایان تابستان امسال مذاکرات به اتمام رسیده و متن موافقت‌ نامه تجارت آزاد و فهرست‌های آن برای امضای مقامات آماده شود. مذاکرات دور پنجم اتحادیه اوراسیا برای توافق تجارت آزاد در اصفهان و‌ به میزبانی اتاق بازرگانی اصفهان برگزار می‌شود.

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام