https://vastipress.ir/fa/news/2664

شناسه خبر: 2664
1401-4-2 18:24

هدف گذاری تجارت 3 میلیارد دلاری با قزاقستان طی سه سال آینده

مدیر کل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به سفر رئیس جمهوری قزاقستان به تهران و امضای اسناد همکاری تجاری، از هدف گذاری رسیدن به تراز ۳ میلیارد دلاری تجارت با این کشور در ۳ سال آینده خبر داد.
به گزارش وستی پرس، 

به نقل از پایگاه اطلاع‌ رسانی سازمان توسعه تجارت ایران، رحمت‌ الله خرمالی مدیر کل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به هدف گذاری سه میلیارد دلاری تجارت با قزاقستان طی سه سال آینده گفت: «طبق آمار گمرک ج. ا. ایران حجم مبادلات دو کشور در سال گذشته حدود 300 میلیون دلار بوده است؛ اما طبق آمار گمرک قزاقستان این رقم بیش از 400 میلیون دلار است».

خرمالی افزود: «در دو ماهه ابتدایی سال 1401 حجم مبادلات ج. ا. ایران با قزاقستان 60 میلیون دلار بوده که عمدتا در بخش تامین محصولات کشاورزی، مواد غذایی و محصولات ساختمانی مانند سیمان بوده و واردات ایران از قزاقستان نیز عمدتا در حوزه غلات، جو و دیگر اقلام مورد نیاز کشور است».

وی ادامه داد: «طبق هدف‌ گذاری صورت گرفته توسط مسئولان کمیسیون مشترک ایران و قزاقستان که در اسفند ماه انجام شد، حجم مبادلات دو کشور تا 3 سال آینده به 3 میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کند که صادرات خدمات فنی و مهندسی در این هدف گذاری دیده شده است؛ همچنین در حوزه‌های نفتی نیز زمینه همکاری وجود دارد».

برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی کالاهای صادراتی و فنی و مهندسی به قزاقستان

مدیر کل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به برنامه‌های مشترک با کشور قزاقستان گفت: «عمده برنامه‌ای که در سال جاری ترسیم کرده‌ایم، در بخش نمایشگاه‌های اختصاصی کالاهای صادراتی و فنی و مهندسی ج. ا. ایران به قزاقستان است که در دهه اول تیر ماه برگزار می‌شود. همچنین پذیرش هیات‌های تجاری از قزاقستان در بخش ساختمان، کشاورزی و دانش‌ بنیان را برنامه‌ ریزی کرده‌ایم که به نوعی تبادل هیات‌هاست».

خرمالی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های سازمان توسعه تجارت ایران ایجاد مراکز تجاری در بازار هدف است، گفت: «در کشور قزاقستان شهر آلماتی را انتخاب کردیم که خوشبختانه مجوز اولیه برای شرکت متقاضی صادر شد و امیدواریم در 6 ماهه اول سال مجوز دایمی این مرکز صادر شود».

او خاطر نشان کرد: «قزاقستان از اعضای اصلی موسس اتحادیه اقتصادی اوراسیاست. در این خصوص سازمان توسعه تجارت ایران نیز مذاکراتی را با این اتحادیه برقرار کرده که دور چهارم آن در اصفهان برگزار خواهد شد و با نهایی شدن موافقت‌ نامه تجارت آزاد اوراسیا ما شاهد توسعه بیش از پیش معاملات با این اتحادیه به ویژه جمهوری قزاقستان خواهیم بود».

همکاری در حوزه معدن با قزاقستان

مدیر کل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به سفر رییس جمهور قزاقستان به ج. ا. ایران گفت: «در جریان این سفر در حوزه تجارت چند سند به امضا رسید که سند همکاری سازمان توسعه تجارت ایران و مرکز توسعه صادرات قزاقستان و همچنین سند همکاری صندوق ضمانت صادرات ایران و صندوق ضمانت قزاقستان و سند همکاری‌های آموزشی از جمله این موارد است».

خرمالی با بیان اینکه شرکت‌های ایرانی در چند سال اخیر فعالیت‌های خوبی در حوزه خدمات فنی و مهندسی داشته‌اند، گفت: «همکاری در حوزه استخراج و بهره‌ برداری از معادن قزاقستان و استخراج مس و همچنین تبادل هیات‌ تجاری در بخش معدن ادامه پیدا خواهد کرد و هیاتی نیز از وزارت صمت به قزاقستان اعزام خواهد شد».

او با اشاره به اینکه قزاقستان در بخش معدن نیز بسیار غنی است و انواع معادن در این کشور وجود دارد، گفت: «ما می‌توانیم بخشی از نیازهای خود در بخش معدن و غلات را از قزاقستان تامین کنیم. کما اینکه در حال حاضر گندم را از این کشور وارد می‌کنیم».

وی در پایان افزود: «در زمینه استخراج و تامین نیازهای کشور در حوزه محصولات معدنی اعم از سنگ آهن، مس و روی نیز می‌توانیم با این کشور همکاری کنیم».

 

لینک ورود به کانال تلگراملینک ورود به صفحه اینستاگرام